शनिबार , फागुण १९, २०८०

काठमाडौं । काम सुरु गर्यो भने यहाँ अथाहा सम्भावना छ । हिम्मत र जाँग भएकाले माटोमा सुन फलाउँछन् । मोती भन्दा मुल्यवान सृजना गर्छन । यस्तै एक पात्रको सफलताको कहानी लिएर आएका छौ । जुन जो कोही नेपालीका लागि काम लाग्नेछ । दिव्या, भारत उत्तराखण्डको पौड़ी गढवालकी बासिन्दा हुन् ।

उनले प्रारम्भिक शिक्षा देहरादुनमा पाएकी थिइन् । उनी त्यसपछि दिल्ली बसाईं सरिन् । उनले दिल्ली विश्वविद्यालयबाट स्नातक र स्नातकोत्तर तहसम्मको अध्ययन गरेकी छिन् । यस पछि उनले २००८ मा एउटा बहुराष्ट्रिय प्रकाशन गृहमा जागिर पाइन् । उनले ६ बर्ष काम गरेकी थिइन् ।

तर २०१४ मा उनी उत्तराखण्ड फर्किन् र आमासँग खेती गर्न थालिन् । आज उनी आफ्नो खेतमा उब्जने फल, तरकारी, जडिबुटी र सुख्खा फलहरू प्रशोधन गरेर विभिन्न प्रकारका उत्पादनहरू बनाउँदैछिन् । तिनीहरूको वार्षिक कारोबार भारु २५ देखि ३० लाख (नेपाली ४८ लाख) बीच रहेको छ ।

३० वर्षीया दिव्या भन्छिन्, ‘काम राम्रो थियो र तलब पनि राम्रो थियो । म पनि दिल्लीमा बसोबास गरेको थिएँ । तर, आमा चिन्तित हुनुभयो । बुबाको मृत्यु पछि आमा एक्लै हुनुभयो । मैले आमालाई पनि दिल्लीमा ल्याउने कोशिश गरें तर उहाँले उत्तराखण्ड छोड्न चाहानुभएन ।

दिव्याका बुबा खेती गर्नुहुन्थ्यो । उहाँले राम्रो सेटअप पनि तयार पार्नुभएको थियो । २०१४ मा उहाँको मृत्यु भयो । दिव्याकी आमा इन्दिरा सरकारी शिक्षिका हुनुहुन्थ्यो, उहाँ अहिले सेवानिवृत्त भइसक्नुभएको छ । दिव्य बताउँछिन् कि उनकी आमा जेली, चटनी आदि बनाउनुहुन्छ र उनलाई पठाउनुहुन्छ ।

उनले बताइन्, ‘जसले यसलाई परिक्षण गर्थे हामीसँग यसको माग गर्थे । त्यसपछि मैले सोच बनायौँ कि किन यस कामलाई अगाडि नबढाउने ? ताकि मेरी आमाले पनि सहयोग पाउनुहुनेछ अनि म पनि उहाँसँग बस्न सक्छु । यस पछि म २०१४ मा उत्तराखण्ड फर्कें।’

दिव्याले सर्वप्रथम आफ्नी आमाले बनाएको उत्पादनहरू उनीसँग काम गर्ने मानिसहरूलाई पठाइन् । उसलाई मन पर्यो भने, उसले अझ बढी माग गर्‍यो । त्यस्तै, उसको उत्पादन केही दिन माउथ पब्लिसिटी (बोलेर गरिने विज्ञापन) मार्फत राम्रो बिक्री गर्न शुरू भयो । त्यसपछि उनले खुद्रा विक्रेताहरूसँग सम्पर्क राखिन् त्यहाँ पनि उनले राम्रो प्रतिक्रिया पाइन् ।

दिव्याले हिमालयन हाट नामको एक वेबसाइट सुरू गरेकी छिन् । तिनीहरूका सबै उत्पादनहरू यसमा उपलब्ध छन् । दिल्ली, महाराष्ट्र लगायत भारत भरका मानिसहरूले माग गर्छन् । यसले प्रत्येक महिना भारु २ देखि ३ लाखको माग गर्दछन् । श्रोत जनबोलि

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय