सोमबार , जेठ १५, २०८०

लागि बाहिर रहेको कुण्डमा मूर्ति प्रतिस्थापन गरिएको मुख्य पूजारी प्रेम आलेले बताए ।

‘मन्दिरभित्रको कुण्डमा मत्स्य देवीको मूर्ति छ तर त्यहाँ भक्तजनलाई दर्शन र पूजाआजा गर्न गाह्रो भएको थियो,’ उनले भने, ‘बाहिरको कुण्डमा राखिएको मूर्ति पनि उस्तै स्वरूपको छ ।’

मन्दिरभित्र रहेको कुण्डको देवी मूर्तिको फोटो खिच्न रोक लगाइएको थियो । अब भक्तजनले बाहिर फोटो खिच्न सहज हुने उनले बताए । छाब्दी वाराहीमा सधैं दर्शनार्थीको घुँइचो रहन्छ । भक्तजनले गरेका दानबाट मूर्ति निर्माण गरेको विकास कोषका अध्यक्ष थानबहादुर थापाले बताए ।

‘मन्दिर परिसरमा दानपेटिका राखेका थियौं,’ उनले भने, ‘त्यसमा संकलन भएको रकमबाट बाहिरी कुण्डमा मत्स्य देवीको मूर्ति राख्न सम्भव भएको हो ।’ मूर्ति निर्माणमा १८ लाख रुपैयाँ खर्च भएको उनले बताए ।

मूर्तिको पाउमा माछा, कछुवा र भ्यागुतालगायत प्राणि बनाई मुखबाट पानीको फोहोरा निकालिएको छ । गण्डकी प्रदेशका आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्री किरण गुरुङले बाहिरी कुण्डको मूर्तिको अनावरण गरेका थिए ।

यो पनि पढ्नुहोस: एक महत्त्वपूर्ण भारतीय हिन्दू मन्दिर हो, जुन पवित्र शहर मदुरैमा अवस्थित छ। मन्दिर सुन्दरेश्वर (भगवान शिवको रूप) र मीनाक्षी (देवी पार्वतीको रूप) लाई समर्पित छ। ४ शानदार टावरहरू रहेको यो मन्दिरमा मुख्य देवताहरूको लागि दुई सुनौला गोपुरमहरू छन्, जुन विस्तृत रूपमा मूर्तिकला र चित्रित छन्।

यो मन्दिर तामिल जनताका लागि महत्वपूर्ण प्रतीक हो, र हजारौं वर्षको अन्तिम जोडीको लागि उल्लेख गरिएको छ, यद्यपि वर्तमान संरचना १७ औं शताब्दीको शुरुमा निर्माण गरिएको थियो। धर्ममा आस्था राख्ने मानिसहरु केवल शारीरिक स्वास्थको प्रसंगमा मात्र नास्तिकहरुभन्दा उत्कृष्ट हुँदैनन्, उनीहरुको मानसिक स्वास्थ्य पनि अपेक्षाकृत उत्कृष्ट हुन्छ ।

एउटा रिपोर्टका अनुसार आस्तिक मानिसहरुको तुलनामा धर्ममा आस्था नराख्ने मानिसहरुका धुम्रपान गर्ने बानी पनि दुई गुणा बढि हुने सम्भावना हुन्छ । यसमा भनिएको छ-‘धर्मलाई नमान्ने मानिस हरेक पाँचमध्ये एक व्यक्तिले धुम्रपान गर्छ ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय