शनिबार , मंग्सिर १६, २०८०

एजेन्सी ।

ब्राजिलमा बस्ने दुई जुम्ल्याहा दाजुभाइले आफ्नो जीवनमा धेरैजसो कुरा सँगसँगै गरे र दुबैले ट्रा’न्सजे’न्ड’र श ल्यक्रि या पनि गराएर रेकर्ड कायम गरेका छन् । १९ वर्षका यी जुम्ल्याहा श’ल्यक्रि’या गरेपछि युवती बनिसकेका छन् । मायला र सोफियाका अनुसार उनीहरु वाल्यकालदेखि नै केटाले झैं महसुस गर्न नसक्ने भएकोले आफूहरुले श ल्यक्रि या गराउने निर्णय लिएको बताए ।

ब्राजिलको दक्षिण–पूर्वी शहर ब्लूमेनोमा रहेको एक ट्रान्सजेन्डर सेन्टरमा दुबैले श’ल्यक्रि’या गराएका छन् । यो सेन्टरका डाक्टर जोसे कार्लोसका अनुसार यो संसारको पहिलो यस्तो रिपोर्टेड केस हो । यो श’ल्यक्रि’याको एक हप्तापछि नै दुबैले एएफपीसँग भिडियो कन्फरेन्समार्फत् अनुभव साझा गरेका छन् । अर्जेन्टिनामा मेडिसिनको पढाई गरिरहेकी मायलाले भनिन्, ‘मलाई सधैं आफ्नो शरीर राम्रो लाग्थ्यो तर म पुरुष भएर निकै अ सहज महसुस गर्दथेँ ।

मायला र सोफियाले यौ’न हिंसा र उ’त्पी’ड’न जस्तो स्थितीमा आफूहरु एक अर्काको सहारा बनेको बताए साओ पाउलोमा सिभिल इन्जिनियरिङको पढाई गर्ने सोफियाका अनुसार ब्राजिलमा ट्रान्सफोबिया अ’त्यधिक छ । मानिसहरु यहाँ तेस्रो लि’ङ्गी लाई असाध्यै उ’त्पी’ड’न गर्छन् । स्मरण रहोस्, नेशनल असोसिएशन अफ ट्रान्ससेक्सुएल्सको आँकडा अनुसार

अघिल्लो वर्ष ब्राजिलमा १७५ जना मा’रिएका थिए । यो अन्य देशको तुलनामा असाध्यै धेरै हो । सोफियाले भनिन्, ‘हाम्रो निर्णयमा हाम्रो आमाबुवा निकै सहयोगी हुनुभयो तर उहाँहरुलाई मानिसहरुले हाम्रो भद्दा म’जा’क उडाउन सक्ने र हामीलाई उ’त्पी’ड’न गर्न सक्ने ड’रले निकै सता’उँथ्यो । मेरा हजुरबुवाले श’ल्यक्रि’याका लागि पैसा दिएका थिए ।

२० हजार डलरको यो श’ल्यक्रि’याका लागि उनले आफ्नो सम्पत्ति बेचिदिएका थिए ।’स्मरण रहोस्, सोफिया र मायलाका आमाले उनीहरुलाई निकै समर्थन गर्छिन् । ४३ वर्षकी स्कूल सेक्रेटरी लूसिया डा.सिल्वा भन्छिन्, ‘मलाई सधैं लाग्थ्यो कि मेरा छोराहरु चि’न्तामा छन् र म उनीहरुलाई छोरीलाई झैं व्यवहार गर्दथेँ किनभने मैले यसो गर्दा उनीहरु निकै खुसी हुन्थेँ ।’

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय