काठमाडौं,

तत्कालीन एमाले र तत्कालीन माओवादी केन्द्रबीच एकीकरण गर्ने निर्णयलाई सर्वोच्च अदालतले रद्द गरिदिएपछि पुष्पकमल दाहाल र माधवकुमार नेपाल आआफ्नै पार्टीमा क्रियाशील हुने भएका छन्।

२०७५ जेठ ३ गते दुई पार्टी एकीकरण भएपछि बनेको नेकपालाई सर्वोच्च अदालतले नामका कारण मान्यता नदिएर एकीकरणपूर्व फर्कन दिएको आदेशलाई सम्मान गर्दै दुवै नेताले आआफ्नै पार्टीमा क्रियाशील हुने निर्णय गरेका हुन्।

पूर्वप्रधानमन्त्री माधवकुमार नेपालले सर्वोच्च अदालतको निर्णयले एमालेतिरै हुने परिस्थिति बनेको टिप्पणी गर्दै पूर्ववत् अवस्थामा पुगेको बताए।

सोमबार पेरिसडाँडामा आयोजित बैठकपछि बाहिरिने क्रममा पत्रकारसँग नेता नेपालले एमाले पार्टी दर्ता भएको र सबै कुराको निर्णय हेरेर गर्ने बताए। ‘अब एमाले एमालेतिरै र माओवादी माओवादी केन्द्रतिरै फर्किने परिस्थिति बन्यो।

एमालेकै नाममा पनि अर्को पार्टी दर्तामा छ। सबै कुराहरू हेरेर निर्णय गर्छौँ’, उनले भने। नेता नेपालले आफूहरूको हृदय विशाल भएकाले सबैलाई समेटेर अघि बढ्ने बताए।

‘प्रचण्डजी ९पुष्पकमल दाहाल० को र हाम्रो पार्टी आजबाट अलग भए पनि हाम्रो मन विशाल छ। हामी सबैलाई समेटेर अघि बढ्छौँ, फरकफरक पार्टीमा रहे पनि वाम एकतालाई जोगाउने प्रयासमा लाग्छौं। सबै वामपन्थी एक हुन्छौं,’ नेता नेपालले भने।

पेरिसडाँडाको बैठकपछि माओवादी केन्द्रका नेता नारायणकाजी श्रेष्ठले पूर्ववत् पार्टीबाटै प्रकृया अघि बढाउने बताए। सर्वोच्च अदालतले रिट निवेदकको मागदाबीभन्दा बढी गएर राजनीतिक फैसला गरेको टिप्पणी उनको थियो। ‘निवेदनको बाहिर गएर फैसला गरिएको छ।

एकीकृत पार्टीलाई विभाजन गर्ने गरी आयो, गम्भीर असहमति हुँदाहुँदै पनि आफ्नै ढंगले कार्यान्वयनको प्रक्रियामा जाने निर्णय गरिएको छ’, श्रेष्ठले भने, ‘राजनीतिक रूपमा र कानुनी ढंगले उपचार खोज्ने, संघर्ष गर्ने, २०७५ जेठ ३ गते एकीकरण गरी निर्माण गरिएको नेकपाको उद्देश्यमा गम्भीर रूपमा उभिने निर्णय पनि गरेको छ।’

उनका अनुसार बैठकमा पार्टी एकता सही थियो भनेर समीक्षा गरिएको थियो। ‘वामपन्थी एकता जारी राख्छौं। सर्वोच्च अदालतको फैसलामा न्यायिक निरूपणका लागि जाने तयारी पनि छ’, श्रेष्ठले भने। नेकपाको बैठक यही नै अन्तिम भएको उनले बताए। नागरिक दैनिकबाट

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर