मंगलबार , फागुण १५, २०८०

नेकपा एकीकृत समाजवादीका सम्मानित नेता झलनाथ खनालले नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले संविधानमै नभएको विशेषाधिकार प्रयोग गर्न खोजेकाले समस्या उत्पन्न भएको बताएका छन् ।

 

चालू प्रतिनिधिसभाको आज चलिरहेको अन्तिम बैठकलाई सम्बोधन गर्दै उनले यस्तो बताएका हुन् । ‘तपाई कुन देशतिर जानुभो, कुन धारातिर जानुभो कुन दिशा तिर जानुभो अझै हामीलाइृ बुझ्न मन लागेको छ । अझै पढ्न मन लागेको छ,’ उनले भने, ‘कता लान खोज्नुभाथ्यो देश ? बडा गम्भीर प्रश्न छ ।’

 

 

वर्तमान व्यवस्था पार्टी व्यवस्था रहेकाले पार्टीबाहिर कोही नहुने बताउँदै नेता खनालले ओलीले अहंकारले समस्या निम्तिएको बताए । ‘यो पार्टी व्यवस्था हो, बहुदलीय व्यवस्था हो । जुनसुकै सरकारपनि पार्टीको सरकार हो । पार्टीले बनाएका नीति र दृष्टिकोणका आधारमा सरकार चल्छ । पार्टीबाहिर कोहीपनि हुनसक्दैन्,’ उनले भने । अहिले पाँचदलको सरकार पनि पाँचदलको साझा धारणाभन्दा बाहिर नजाने उनले दाबी गरे ।

 

यो व्यवस्थामा प्रधानमन्त्री ‘अल इन अल’ नरहेको पनि उनले बताए । बेलायतमा पनि प्रधानमन्त्रीको विशेषाधिकार छिन्नेगरी ऐन ल्याइसकेको बताउँदै त्यही कुराबाट सिकेर नेपालको संविधानले संसद विघटनको अधिकार प्रधानमन्त्रीबाट हटाएको बताए ।

 

‘प्रधानमन्त्री अल इन अल भन्ने हुनैसक्दैन् । त्यो व्यवस्था त पार्लियामेन्टरी एक्ट ल्याएर २०११ देखि प्रधानमन्त्रीको विशेषाधिकार बेलायतले पनि समाप्त गरिसक्यो,’ उनले भने, ‘हिजोजस्तो प्रधानमन्त्रीले विशेषाधिकार प्रयोग गरेर संसद विघटन गर्ने अधिकार बेलायतमा पनि छैन् । त्यसपछि क्यानडा र अस्ट्रेलियाले पनि समाप्त पा¥यो । त्यही कुरालाई ध्यानमा राखेर हामीले २०१५ मा संविधान बनायौं ।’

 

नेपालजस्तो देशमा प्रधानमन्त्री कस्तो आउछ त्यो भन्न नसकिने उनले बताए । ‘हाम्रोजस्तो देशमा प्रधानमन्त्री अलि सन्किने प्रधानमन्त्री आउनसक्छ, अलि घमण्डी प्रधानमन्त्री आउनसक्छ, आत्मकेन्द्रित प्रधानमनत्री

 

 

आउनसक्छ आकाशे खुर्सानीजस्तो प्रधानमन्त्री आउनसक्छ । र उल्ले तल भुईं हेर्न बिर्सनसक्छ, पार्टी हेर्न बिर्सन्छ, देश हेर्न बिर्सन्छ, यस्तो सम्भावना हुन्छ हाम्रो देशमा,’ उनले भने । यही कारण संविधानमा यस्तो व्यवस्था गरेको उनले बताए ।

 

वर्तमान सरकारको उपलब्धिमा संसद र संविधान बचाएको नेता खनालले बताए । उनले भने, ‘यो संसद नबचाएको भए प्रमुख प्रतिपक्षी दलको नेताले आजजस्तो मज्जाले भाषण कहाँ गर्न पाउनुहुन्थ्यो । झापा गएर त हुँदैनथ्यो । संसद बचाएर हो ।’

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय