बिहिबार , साउन १०, २०८१

बालेनको वाहीवाहीमा पुजा शर्माको ‘नोट अफ डिसेन्ट’, ४९ सेकेण्डको भिडियो भयो भाइरल (भिडियो हेर्न तलको लिंक क्लिक गर्नुहोस)

 

२७ भाद्र, काठमाडौं

 

काठमाडौं । केही दिन अघि काठमाडौं महानगरपालिका प्रमुख बालेन शाहले कार्यकालको १०० दिन पुगेको सन्दर्भमा स्पष्टिकरण दिए । सामान्यतयाः १०० दिन पुगेको अवसरमा आफ्ना उपलब्धीहरु सार्वजनिक हुने गरेको भएपनि बालेनले भने यसबीच भएका केही विवादहरुका विषयमा स्पष्टिकरण दिए ।

 

प्रमुख शाहले फूटपाथ, यमबुद्धको शालिक, विज्ञलााई १ करोड दिनेदेखि नर्भिक अस्पतालमा अवैध संरचना हटाउने विषयमा स्पष्टिकरण दिएका थिए । ‘हाम्रो १०० दिन कस्तो रह्यो भन्ने बारेमा हामी आफैले मूल्यांकन गर्ने भन्दा पनि आममानिसहरुले कसरी हेर्नु भयो भन्ने बढि अर्थपुर्ण हुन्छ,’ उनले भनेका थिए ।

 

उनले आफ्नो कार्यक्षेत्र, कर्तव्य र अधिकारले दिनेसम्म सचेत रहेर काम गरेको भन्दै त्यसले आममानिसहरुमा कस्तो सन्देश दियो भन्ने कुराले आफूहरुलाई फरक पार्ने बताएका थिए ।

 

‘मानिसहरुमा सकारात्मक उर्जा प्राप्त भयो, परिवर्तनको महसुस भयो भने मात्रै हाम्रो कामले नतिजा दिएको हुन्छ । अन्यथा, हामीले यतिका कामहरु गर्यौँ भनेर सूची बनाउँदैमा हामी सफल हुन सक्दैनौं । यसैले १०० दिन पुगिसकेको सन्दर्भमा हामीलाई मनमा छोएका केही सन्दर्भहरु सम्झिन जायज हुनेछ भन्ने लाग्छ,’ उनले उल्लेख गरेका थिए ।

 

यसैबीच, अहिले काठमाडौं महानगरपालिका मेयर बालेन्द्र साह उर्फ बालेनको नेतृत्वमा भइरहेका महानगरभित्रका विकास, निर्माण, सुशासन लगायतका गतिविधीको जनस्तरबाट खुलेर वाहीवाही भइरहेको छ । केही बाहेक हरेक तह र तप्काबाट बालेनलाई दह्रो साथ र समर्थन मिलिरहेको हो ।

 

तर चर्चित अभिनेत्री पुजा शर्माले बालेनको वाहीवाहीमा फरक मत राखेकी छन् । उनले बालेनको वाहीवाहीलाई अस्वभाविक भनेकी छन् । नायिका शर्माले एक चर्चित टेलिभिजन अन्तरवार्ताका क्रममा बोलेको ४९ सेकेण्डको भिडियो क्लीप सामाजिक सञ्जालमा अहिले भाइरल बनेको छ ।

 

उक्त भिडियो क्लीपलाई लिएर बालेन समर्थकहरुले कडा टिप्पणी समेत गरेका छन् । नेपालमा कति वटा जिल्ला र अञ्चल छन् भन्ने सिकेर आउन र त्यसपछि यस्तो अभिव्यक्ती दिन भनेर धेरैले पुजालाई सुझाएका छन् ।

 

मेयर बालेनले जे गर्नुपर्ने हो त्यो गरेका छन्, मेयरको काम फोहोर उठाउने फोहोर उठाउने हो तर वाहीवाही किन ? हामी कहाँ छौ भन्दै अभिनेत्री शर्माले प्रश्न उठाएकी छन् । नेताले मेयरले विकास गर्दा समेत सक्ड हुने अवस्थामा नेपालीहरु हुनु दुःखद कुरा भएको उनको भनाई छ ।

 

जिम्मेवारीभित्र रहेर गर्नुपर्ने चिजलाई पनि वाहीवाही दिइराका छौ भने हामी कुन चाहि ठाउँमा छौ, शर्मा अगाडी भन्छिन्, म कलाकार होनी अभिनय गर्ने मेरो कामै होनी, जस्तो ड्राइभरले गाडी चलायो भनेर वाहीवाहीको कुनै आवश्यकता हुदैन् किनकी गाडी चलाउने उसको कामै हो ।

 

यो पनि हेर्नुहोस, ‘उपमेयर हुँदा काम सिकें अहिले कार्यान्वयन गर्दैछु’ – अघिल्लो पटक उपमेयर भएर पाँच वर्ष बिताएँ । त्यो अनुभवले अहिले काम गर्न निकै सजिलो भएको छ । पाँचवर्षे अनुभवले नीतिनिर्माण र कानुनका विषयमा जान्न सजिलो बनायो, जनशक्ति व्यवस्थापन र परिचालन गर्न सिकायो ।

 

हामी कहिल्यै पनि योजना अनुसार चलेनौं । जे आइपर्छ त्यही टर्छ भन्ने मानसिकतामा हामीले काम गरिरहेका छौं । निर्वाचित हुनासाथ हामीमा सबै कुराको विज्ञता प्राप्त हुँदैन । उम्मेदवारहरूमध्ये बढी मत पाउने निर्वाचित हुने हो । नेतृत्व क्षमता र मतदाताको विश्वासले हामी निर्वाचित हुने हो ।

 

हलेसी तुवाचुङ नगरपालिकामा मैले पाँच वर्ष काम गरिसकेकी छु । योजना अनुसार चल्ने र आवश्यकता पहिचान गरेर त्यसअनुसार योजना बनाउने काम निकै कम हुँदोरहेछ । पहिलो कार्यकालमा उपमेयर हुँदा यही महसुस भएकाले मैले दोस्रो कार्यकालमा सुधार्ने कोसिस गरिरहेकी छु ।

 

हामीले नगरसभाबाट नगर योजना आयोग गठन गर्ने भनेर प्रस्ताव पारित गरेका छौं । त्यसको कार्ययोजना पनि बन्दैछ । नगरपालिका भित्र रहेका विज्ञ र बाहिरका विषय विज्ञलाई समावेश गरेर नगरको व्यवस्थित योजना बनाउने र योजना बैंकको अवधारणा अनुसार अघि बढ्ने काम प्रारम्भ भएको छ ।

 

हलेसी अलि बढी नै सुक्खा क्षेत्र भएको नगरपालिका हो । नेपाल सरकारले समेत यो नगरपालिकालाई सुक्खा क्षेत्र घोषणा गरिसकेको छ । यहाँका मानिसले पिउने पानी समेत सहज रूपमा पाएका छैनन् । त्यसैले अहिले दूधकोशीको पानी बिजुलीले तानेर वितरण गर्ने योजना बनाएका छौं । वैदेशिक रोजगारीबाट प्राप्त हुने रेमिट्यान्सको भरमा नगरपालिका चलेको छ ।

 

पानीको अभावले यहाँ खासै उत्पादन हुँदैन । सुक्खाक्षेत्र भए पनि के कस्ता कृषि तथा फलफूल उत्पादन हुनसक्ला भनेर अध्ययन भइरहेको छ । फलफूलमध्ये यहाँ केरा खेतीलाई विशेष प्राथमिकता राखेर काम गरिरहेका छौंं । लिची र ड्रागनफुडलाई पनि प्राथमिकतामा राखेर किसानलाई उत्प्रेरित गर्ने तयारी गरिरहेका छौं ।

 

हामीसँग रैथाने बाली प्रवर्द्धनको योजना पनि छ । यो नगरपालिकाको केही ठाउँमा गहत निकै फल्ने गथ्र्यो । गहतकै खाना, खाजा र तरकारी समेत प्रयोग हुन्थ्यो । हामी सानो हुँदा गाउँमा अनिकाल भए पनि गहत निकै फल्थ्यो । त्यतिबेला गहत खाने र फलाउनेलाई निकै हेयका दृष्टिले हेर्ने चलन थियो । पछिल्लो समयमा मात्रै गहतको महत्व थाहा भयो । त्यतिबेला गहत खेती गर्नेका बारी अहिले बाझै छन् । तिनलाई हामीले प्रवर्द्धन गर्नुपर्छ भनेर योजनामा राखेका छौं ।

 

हाम्रो स्थानीय तहको दुई/तीनवटा ठाउँमा बदाम फल्छ । गहत, बदाम, जुनेलो, कागुनो लगायतलाई प्रवर्द्धन गर्न हामीले विशेष प्राथमिकता दिएका छौं । फलफूललाई प्राथमिकता दिएका छौं । मिश्रति खालको खेती प्रणालीलाई जोड दिइरहेका छौं । फलफूल लगायो भने ३/४ वर्षमा त्यसले प्रतिफल दिन्छ ।

 

हामीले नीतिगत निर्णय गर्ने हो, त्यसको कार्यान्वयन कर्मचारीले गर्ने हो । हिजो यस्तो अनुभव थिएन भने काम गर्न निकै अन्योल हुनेथियो होला । तर, अब पहिलेकै उपमेयर भएकाले आत्मविश्वास बढाएको छ, अनि जिम्मेवारी महसुस पनि भएको छ ।

 

फेरि फलफूल लगाएको ठाउँमा समेत अरू बाली पनि लगाउन सकिन्छ । कृषकहरूले प्रतिफलका लागि तीन वर्ष पर्खनुपर्दैन । जसले फलफूल खेती गरेको छ, उसको बारीमा फल्ने अन्नको अनुपातमा निश्चित रकम अनुदानको रूपमा दिने योजना छ । उक्त अनुदान कृषि प्रवर्द्धनमै लगानी गर्नुपर्छ ।

 

स्वास्थ्य र सामाजिक सुधारको क्षेत्रमा पनि नगरपालिकाले काम गरिरहेको छ । नगरपालिकामा रहेका एकल महिला, एकल पुरुष, अपांगता भएका, आमाबुवा गुमाएका बालबालिकाको निःशुल्क बीमा गरिदिन्छौं । नगर अस्पतालको सुरुवात भएको छ । कोभिड महामारीको बेलामा स्वास्थ्य चौकीलाई पाँच बेडको अस्पताल बनाएका थियौं र एकजना डाक्टरको व्यवस्था थियो । महामारी हटेपछि डाक्टर पनि गए । त्यही स्वास्थ्य चौकीलाई नै डाक्टर राखेर पहिलो नगर अस्पताल बनाउने प्रक्रियामा छौं ।

 

हामीसँग ९० वटा सामुदायिक विद्यालय छन् । ६५ सय विद्यार्थी छन् । करिब ३१५ जना शिक्षक छन् । कुनै विद्यालयमा ३ जना पनि विद्यार्थी छैनन् । कुनैमा २० जना विद्यार्थी छन् । विद्यालय मर्ज गरौं भन्दा भावनात्मक कुरा जोडिंदो रहेछ । कतिपय विद्यालय स्थापना गर्दाको संघर्ष सम्झेर शिक्षाप्रेमीहरूले विरोध गर्छन्, जुन स्वाभाविक पनि हो । यसैले हामीले अहिले समस्या सम्बोधन गर्न अस्थायी समायोजन भनेर काम गरिरहेका छौं ।

 

म अघिल्लो पटक उपमेयरमा निर्वाचित भएर पाँच वर्ष विताएकी थिएँ । त्यही अनुभवका कारण अहिले काम गर्न निकै सजिलो भएको छ । त्यो अनुभव योजना निर्माणमा निकै सहयोगी भएको छ । पाँचवर्षे अनुभवले नीति निर्माण र कानुनका विषयमा जान्न सजिलो भयो । जनशक्ति व्यवस्थापन र परिचालनमा पनि काम गर्न सकियो ।

 

हामीले नीतिगत निर्णय गर्ने हो, त्यसको कार्यान्वयन कर्मचारीले गर्ने हो । हिजो यस्तो अनुभव थिएन भने काम गर्न निकै अन्योल हुनेथियो होला । तर, अब पहिलेकै उपमेयर भएकाले आत्मविश्वास बढाएको छ, अनि जिम्मेवारी महसुस पनि भएको छ । पहिलो जनप्रतिनिधिहरू हुँदा अप्ठेरो थियो । भर्खरै गाउँपालिका/नगरपालिकाहरू निर्माण भएकाले पनि कहाँबाट काम सुरु गर्ने भन्ने थियो ।

 

मावि तहको शिक्षालाई निःशुल्क भनिए पनि देशभरका विभिन्न सामुदायिक विद्यालयमा जस्तै खोटाङमा पनि पाठ्यपुस्तक र परीक्षा शुल्क लिने चलन थियो । सामुदायिक विद्यालयहरूले शुल्क लिन छाडेनन् । अनि हामीले नगरसभामार्फत कडा रूपमा ऐन कानुनमा भएको व्यवस्था कार्यान्वयन गर्ने दायित्व स्थानीय सरकारको हो भनेर प्रतिक्रिया दियौं ।

 

कुनै पनि हालतमा शुल्क नलिने (जिरो फी) को अवधारणा कार्यान्वयन गर्न खोजेका छौं । व्यवस्थापन समितिका पदाधिकारी र प्रधानाध्यापकलाई कडाइका साथ नयाँ अवधारणा कार्यान्वयन गर्नु भनेका छौं । नत्र विभिन्न बहानामा शुल्क लिने क्रम रोकिएन । यसका साथसाथै प्रशासन खर्च धान्ने गरी नगरपालिकाबाट विद्यालयहरूलाई अनुदान पनि दिएका छौं ।

 

(खोटाङको हलेसी तुवाचुङ नगरपालिकाकी प्रमुख विमला राईसँग गरिएको कुराकानीमा आधारित ।)

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय