बिहिबार , जेठ १७, २०८१

काठमाडौं । श्रीलंका आफ्नो इतिहासको सबैभन्दा खराब आर्थिक अवस्थाबाट गुज्रिरहेको छ । तर, शनिबार श्रीलंकामा के भयो त्यो लामो समयसम्म याद रहनेछ।

 

श्रीलंकामा शनिबार केही विशेष, फरक र अनौठो घटना घट्यो, जसको पृष्ठभूमि महिनौंदेखि तयार भैरहेको थियो, तर सायदै कमैले कल्पना गरेका थिए आक्रोशित मानिसहरू ‘राष्ट्रपति भवनमा प्रवेश गरी तोडफोड गर्ने र प्रधानमन्त्रीको निजी निवासमा आगो लगाउनेछन्’ भनेर ।

 

तर, यो सबै शनिबार श्रीलंकामा भयो। शनिबार आम जनताले पनि राष्ट्रपतिको जीवनशैली पहिलो पटक अनुभव गरेका छन् । उनीहरुको दरबारमा कस्ता सुविधा छन् रु भनेर देखे ।

 

यो श्रीलंकाको इतिहासमा पहिलो पटक भयो, जब सरकार र यसको नीतिहरूप्रति आक्रोशित मानिसहरू राष्ट्रपति भवनमा प्रवेश गरे । जनताले राष्ट्रपति भवनमा मात्रै होइन, त्यहाँका हरेक कुना-कुना देखे । लगभग सबै कोठामा प्रवेश गरे।

 

यो त्यही भवन हो, जुन केही घण्टाअघिसम्म सुरक्षाकर्मी र अंगरक्षकको निगरानीमा थियो । राष्ट्रपति भवनमा प्रवेश गरेका प्रदर्शनकारीहरू आइतवार, जुन १० मा राष्ट्रपति गोताबाया राजापाक्षेको सरकारी निवासमा उपस्थित छन्। तर, त्यो राजभवनमा पहिलो पटक को प्रवेश गरे रु

 

भवनको विशाल मुख्य गेट पार गर्ने काम एक युवकले गरेको बताइएको छ । एक तमिल युवा पहिले माथि चढे र मुख्य गेट माथिबाट हामफाले। त्यसपछि भवनभित्र मानिसको भीड लागेको थियो ।

 

जब आम जनताले आफ्नो लागि राष्ट्रपति भवनको विलासिता अनुभव गरे

 

सबै कुराको सुरक्षा गरिएको भवन शनिबार दिउँसो सर्वसाधारणको हातमा थियो । मानिसहरूले छोए र भवनभित्र धेरै चीजहरू देखे। सुरुमा क्रोधित भीड भित्र पसेपछि उनले सामान तोडफोड गर्न थाले ।

 

तर, भीडमा सबै प्रकारका मानिसहरू थिए। केही आन्दोलनकारी नेतृत्वविना आक्रोश पोखाउन आएका थिए भने कोही संगठित, कोही नेतृत्वमा आएका थिए । तर, यसमा पनि विविधता थियो ।

 

आन्दोलनकारीहरूको समूह बौद्ध भिक्षुहरूको नेतृत्वमा आयो भने क्रिश्चियन मिसनरीहरूले पनि नेतृत्व गरिरहेका थिए। त्यहाँ केही इस्लामिक एल्डरहरू थिए र केही विद्यार्थीहरू पनि आ(आफ्नो पार्टीको नेतृत्व गरिरहेका थिए।

 

प्रहरीले शनिबार प्रदर्शनकारीलाई नियन्त्रणमा लिन बल प्रयोग गरेका समाचार पनि आए । प्रदर्शनमा घाइतेहरूलाई अस्पताल भर्ना गरिएको छ । श्रीलंकाको राजधानीमा घोषित विरोध प्रदर्शनअघि ठूलो संख्यामा सशस्त्र सैनिक र प्रहरी तैनाथ गरिएको थियो । अधिकारीहरूले शुक्रबार राति कर्फ्युको घोषणा गरेर प्रदर्शनलाई रोक्ने कोसिससमेत भएको थियो । तर, विपक्षी दलहरूको चर्को विरोध भएपछि त्यसलाई पछि हटाइएको थियो ।

 

बार एसोसिएसनले पनि प्रहरी प्रमुखमाथि मुद्दा चलाउने चेतावनी दिएको थियो । घरमै बस्नका लागि दिइएको चेतावनीलाई बेवास्ता गर्दै प्रदर्शनकारीहरू शनिबार राष्ट्रपतिको सरकारी निवास नजिकै जम्मा हुन थालेका थिए । समाचार एजेन्सी एएफपीले केही प्रदर्शनकारीले रेलवेका कर्मचारीलाई कोलम्बो जाने रेल बनाउन बाध्य पारेका थिए ।

 

प्रधानमन्त्रीको निजी निवासमा आगजनी

 

प्रदर्शनकारीले शनिबार राति प्रधानमन्त्री रनिल विक्रमासिङ्घेको निजी निवासमा आगजनी गरे । प्रधानमन्त्रीको यो निजी निवास कोलम्बो ७ मा रहेको छ । यो शहरको सबैभन्दा उच्च प्रोफाइल आवासीय क्षेत्रहरूमध्ये एक हो।

 

शुक्रबार साँझसम्म विक्रमासिङ्घे, उनकी श्रीमती र छोराछोरी यस घरमा उपस्थित रहेको बताइएको थियो । तर, बेलुका उनको परिवार र कर्मचारीलाई सुरक्षित स्थानमा लगिएको थियो । घरभित्र कोही थिएनन् । त्यहाँ कुनै सुरक्षाकर्मी वा अंगरक्षक पनि भेटिएनन्।

 

प्रदर्शनकारी राष्ट्रपति निवास प्रवेश गरेपछि भागेका राष्ट्रपति गोटाबाया राजपाक्ष र प्रधानमन्त्री विक्रमासिंघे जुलाई १३ मा राजीनामा दिन तयार भएका छन् ।

 

श्रीलंकामा भएको विरोध प्रदर्शनमा संलग्न धेरैले शनिबार के भयो भने श्रीलंकामा नयाँ युगको सुरुवात भएको बताएका छन् । यो घटनाको करिब एक साताअघि राष्ट्रपति राजापाक्षे र प्रधानमन्त्री विक्रमासिङ्घेको तस्बिर भाइरल भएको थियो । यो तस्बिरमा दुवै नेता संसदमा मुस्कुराउँदै देखिएका थिए ।

 

त्यो तस्बिरलाई उल्लेख गर्दै धेरैले आक्रोश पोखेका थिए र लाखौं मानिस एकैपटक खानाको लागि संघर्ष गरिरहेका बेला दुवै जना मुस्कुराउँदै गरेको देखिन्थे । तर, राजनीतिमा एक सातामा धेरै परिवर्तन हुँदैछ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय